Србија
БИБЛИОТЕКЕ СРБИЈА
Зборник радова Сусрети библиографа
Управо је из штампе изашао Зборник радова Сусрети библиографа у спомен на др Георгија Михаиловића 2020. Једини библиографски скуп у нас и окружењу требало је да буде одржан у новембру 2020. године, двадесет други пут за редом. Као што је свима познато, околности то нису дозволиле. Сусрете библиографа одгодио је дуготрајни сусрет за пандемијом вируса, о чему није потребно детаљније објашњење. Народна библиотека „Др Ђорђе Натошевић“ у Инђији, као организатор и домаћин библиографских сусретања безмало већ четрдесет година, Одбор Сусрета и редакција Зборника, предузели су све да, иако стручни скуп није одржан, радови пријављени за излагање ипак буду објављени.
„Читам и скитам ” библиотеке Суботица
Поводом почетка XIV Kвиза „Читам и скитам” у Градској библиотеци Суботица одржана је конференција за новинаре. Kао и претходних година квиз је намењен ученицима основних школа у Суботици и околини, члановима суботичке библиотеке и спроводи се на српском, мађарском и хрватском језику током фебруара и марта. Митови и легенде - тема су овогодишњег XIV Kвиза „Читам и скитам”. Потребно је прочитати понуђене текстове, скенирати QR код или проучити одређене онлајн изворе па тачно попунити онлајн упитник. Извлачење награда биће 4. априла када ће се обележити и Међународни дан књиге за децу. Током трајања квиза омогућено је учлањење и обнова чланства по цени од 300 динара.
Драго Кекановић ‒ лауреат награде „БЕОГРАДСКИ ПОБЕДНИК”
У Свечаној сали Скупштине града Београда, 2. фебруара 2022. године, проглашен је добитник новоуспостављене Награде „Београдски победник” за најбољи роман 2021. године. Лауреат је Дарко Кекановић за „Приврженост" ‒ најбољи роман 2021. године. Присутнима су се обратили Горан Весић, заменик градоначелника, проф. др Предраг Петровић, председник жирија и Чедомир Вишњић, директор издавачке куће Српског културног друштва „Просвјета” из Загреба. Награду је уручила Јасмина Нинков, директорка Библиотеке града Београда.
Негована читалачка култура у Љубовији
Здружити ум и око са књигом значи неговати читалачку културу која дела националне и светске књижевности чине непролазним духовним вредностима у векове. Претходно наведено сведоче потврдном реченицом и библиотекари Библиотеке „Милован Глишић“ у Љубовији откривајући најчитаније романескне приче у претходној години. Сходно епидемијској ситуацији, али и околностима које диктирају средина и друштво посредством социолошких, психолошких, филмских и уопште културолошких утицаја читана су књижевна дела на која је утиснут печат управо тих чинилаца.
У Лазаревцу представљено предење осечинског краја
У Библиотеци „Димитрије Туцовић“ у Лазаревцу представљен је програм Народне библиотеке Осечина „Домаћине, истерај де прелце, док ја нисам бацила вретенце“. Програм је резултат рада у оквиру пројекта „Предење у осечинском крају“, који је реализован под покровитељством Министарства културе и информисања РС и општине Осечина. Публици је приказан истоимени документарно етнолошки филм и пригодна изложба предива, вретена, преслица из колекције Народног музеја у Ваљеву и приватних колекција…У име домаћина Библиотеке „Димитрије Туцовић“ присутне је поздравила дитректорка Јасмина Иванковић и изразила је жељу да се Осечинско прело нађе најпре на листи нематеријалног културног наслеђа Републике Србије, а затим и на Унесковој листи.
Округли сто - РШУМОЉУБЉЕ
33. Међународни фестивал хумора за децу гостовао је у Марковића авлији, родној кући професора Слободана Ж. Марковића, професора књижевности за децу на Филолошком факултету у Београду и човека који је поставио теоријске оквире Фестивала - хумор у књижевности за децу.
Програм под називом РШУМОЉУБЉЕ: КЊИЖЕВНО ДЕЛО ЉУБИВОЈА РШУМОВИЋА, односно округли сто посвећен стваралаштву једног од највећих српских песника за децу уредила је др Зорана Опачић, професор на Учитељском факултету у Београду
Библиотека "Димитрије Туцовић" из Лазаревца ће за идућу годину одштампати зборник радова са овог стручног скупа.
Календари у Суботици
Поводом Дана Града у Градској библиотеци Суботица отворена је изложба календара из завичајне збирке и збирке сатре и ретке књиге. Аутори изложбе су Ирен Богнар, Анита Лалић и Хелена Омеровић. На отварању је Драган Роквић, директор Градске библиотеке Суботица истакао богату прошлост, привилегије које је град добио титулом слободни краљвески град, исто тако и богату издавачку традицију овог града. Осим календара који су издати у Суботици, на изложби су издвојени примерци календара из XVIII и XIX века који су издати у Будиму, Бечу, Загребу, Београду, Новом Саду итд. У Суботици су први календар на мађарском језику штампали 1847. године, али овај примерак не поседује библиотека.
РАМСКИ СУТОНИ: „Матија на Дунаву“
Библиотека из Великог Градишта била је домаћин ,на платоу испред Рамске тврђаве, 11-тих. „Рамских сутона“.
СЕДМИ ОКРУГЛИ СТО ЗАВИЧАЈНИХ ОДЕЉЕЊА
Библиотека „Вук Караџић“ је по седми пут у оквиру Округлог стола завичајних одељења окупила завичајне библиотекаре из Србије и Црне Горе. Тема овогодишњег скупа, који је одржан у оквиру обележавања Дана општине Пријепоље, гласила је „Библиотека као издавач, суиздавач, аутор и коаутор публикација завичајних аутора и завичајних тема“.
ГОДИШЊА СКУПШТИНА БИБЛИОТЕКАРА СРЕМА

У Смедереву је представљена књига Славише Голубовића, Пад ноћног сокола. Ова публикација је аутентично сведочанство о борби противваздухопловне одбране СР Југославије током агресије НАТО-а 1999. године, а преведена је и на рукси језик. О кључним дешавањима и о успесима наше војске, пред многобројном публиком, говорили су аутор, пуковник Славиша Голубовић, и потпуковник Борис Стоименов који су у њима лично учествовали.
Дубровник: кум и бележник Ужица
На платоу испред Народне библиотеке Ужице организован округли сто на тему Стари Дубровник и Ужице. О различитим културолошким везама ова два града говорили су проф. др Видан Николић, редовни професор на Педагошком факултету у Ужицу, проф. др Љиљана Костић, ванредни професор на Педагошком факултету у Ужицу и проф. др Славко Петаковић, редовни професор на Филолошком факултету у Београду.
Заоставштина Босиљке Кићевац - Народној библиотеци Србије
Велики део заоставштине прве даме српске илустрације Босиљке Кићевац Поповић (1932-2016), Народној библиотеци Србије поклонили су чланови породице и законски наследници уметнице. Ћерка Ана Поповић Бодрожа, виши кустос Куће легата, и син др Бојан Поповић, музејски саветник Галерије фресака Народног музеја, потписали су уговор о поклону, као и в.д. управника Народне библиотеке Србије Владимир Пиштало. Уметничка заоставштина Босиљке Кићевац Поповић похрањивањем у националној библиотеци добиће одговарајућу професионалну обраду, заштиту и чување, а биће омогућена и већа комуникација ове значајне грађе са јавношћу.
"Facebook book"
Пројекат "Facebook book" је акција започета 2021. године у Инђији, којом библиотеке желе да подстакну читање, посебно међу младим читаоцима, кроз савремен приступ књизи. Библиотека "Љубиша Р. Ђенић" се придружила пројекту првих дана. марта, у Чајетини и на Златибору. Заједно са својим наставницима, библиотекарима и Јасмином Иванковић (Библиотека "Димитрије Туцовић" Лазаревац) са Мирком Марковићем, ученици старијих разреда О.Ш. "Димитрије Туцовић" су сликали „селфије“ са својим омиљеним књигама, док су домаћини на фејсбуку били https://www.facebook.com/Mnogo-%C5%A1arena-knjiga-za-malu-i-veliku-decu-109052293931924, као и FBbook.cajetina и FBbook.zlatibor странице. За само 5 дана ове странице је посетило више од 3.000 посетилаца са око 290 интеракција.
Читаоци на Златибору сада имају прилику да и на фејсбуку стварају мрежу читања, тако што ће поделити утиске и оцену о прочитаној књизи, направити квиз или изазов читања и трудити се да буду оригинални и креативни креатори нових идеја за промоцију књига и читања.
УЧИТЕЉИ ПРИЈЕПОЉСКОГ КРАЈА 1831-1941
У издању Библиотеке „Вук Караџић“ Пријепоље, недавно је објављена књига „Учитељи пријепољског краја 1831-1941“ Драгана Р. Николића. Овај постхумно објављен рукопис закључен 2012. године који је аутор поверио „групи учитеља на даљу бригу“ пружа садржајан увид у историју просвете пријепољског краја током целог једног века, као и приказ културних, друштвених и историјских прилика на овом простору. Књига је заокружен је рад многих знаних и незнаних просветних радника који су својом личношћу и деловањем исписали блиставе странице развоја школства у пријепољском крају. Књигу употпуњује мноштво фотографија, докумената и исцрпна литература која је коришћена приликом писања.
ВАЉЕВО ЧИТА!
Библиотека "Љуба П. Ненадовић" у Ваљеву започела је акцију за све Ваљевце од 2 до 102 године! Позивају Ваљевце да дођу у Библиотеку и постану чланови који ће учествовати у акцији „Ваљево чита“.
ТВ Фељтон: 90 година Библиотеке града Београда
Библиотека града Београда обележава јубилеј - 90 година постојања. Тим поводом је Културно уметнички програм РТС-а снимио ТВ Фељтон који говори о историјату ове важне институције културе, али и о готово два века традиције библиотекарства у Београду. Емитује се на РТС 11. 01. 2021, од 18:00 сати.
СРБ БИБЛИОБУСИ у Кладову![]() Пријепоље, Алексинац, Kрушевац и Kладово су једине библиотеке на точковима у Србији.
У жељи да будемо бољи, размењујемо своја искуства и унапређујемо их драгоценим сазнањима колега и колегиница из региона.
Поред редовног програма конференције, виртуелним укључивањем и излагањем путем презентација и филмова, подршку су нам пружили путујући библиотекари из Хрватске, Словеније, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Републике Северне Македоније, Шпаније, Француске, Мађарске, Румуније и Бугарске.
Породица путујућих библиотекара је све већа и боља у корист својих корисника.
![]() Злато четника и партизана
ХОРТИКУЛТУРНО и у региону
Први Фестивал библиобуса у Србији
Речи као израсле из наше родне и рођене земљеМинистар културе и информисања Владан Вукосављевић упутио је телеграм саучешћа, поводом смрти књижевника и песника Добрице Ерића следеће садржине: - У име Министарства културе и информисања и у своје лично име изражавам дубоко саучешће породици, пријатељима и бројним поштоваоцима књижевника и песника Добрице Ерића. Добрица Ерић је био живи лирски извор нашег народног духа, неодољиви песник завичајних шумадијских предела, одушевљени глас у славу живота и рађања, али и горки глас побуне против неправде учињене његовом слободарском народу. Пленио је и дотицао душе слушалаца и читалаца свих нараштаја, уз његову песму сви су постајали непосреднији и безазленији. Памтићемо његове речи као израсле из наше родне и рођене земље.
Поред публикација стручног карактера, из фондова Завичајног и Научног одељења, које се тематски баве ваздушним ратом над Југославијом, његовим узроцима и последицама, овом поставком скрећемо пажњу и на грађу која сведочи о збивањима на подручју Смедерева и смедеревског краја, отпору грађана и протестним окупљањима под називом „Смедерево – срцем за отаџбину“. Публикација „Књига њихове срамоте“, коју су 1999. године приредили Јовица Тишма и Драган Мрдаковић, чува спомен на наше суграђане који су погинули у току агресије и спомен на 73 дана протеста грађана Смедерева. О догађајима на подручју нашег града и околине сведоче и серијске публикације „Наш глас“ и „Ратни билтен“. Имена жртава НАТО агресије забележио је и протојереј Радомир Милошевић у књизи „Смедеревски ратни поменик“.
АРТ ФОТО МЕДЕНИЦА
ЈЕЛО И ДЕЛО 2018.
Хортикултурни Вршац
Дан даривања књига - поклон за болесну децу
У ову међународну волонтерску акцију укуључује се и Библиотека "Димитрије Туцовић" из Лзаревца тако што ће педијатријском одељењу Дома здравља "Др Ђорђе Ковачевић" у Лазаревцу поклонити одређени број књига. Тако ће деца дечијег одељења Дома здравља моћи да прекрате време у чекаоници читањем. Циљ овог међународног празника јесте да књиге стигну до што већег броја деце и да подстакне ентузијазам деце за читањем. Надамо се да ће учешћем у овој акцији Библиотека "Димитрије Туцовић" омогућити деци да се у својим тешким тренуцима због којих су били принуђени да посете лекара осете барем мало боље и да ће у читању добре књиге наћи утеху, а и постати наши будући читаоци.
Снега нема - радионица има
Књижевни портрет Љубице Арсић
Библиотека која "иде на ноге" корисницима Предавач је била Сузана Сиротовић, библиотекар на одељењу за одрасле библиотеке "Доситеј Новаковић" из Неготина. Ово је још један од лепих примера иновативности библиотечког комуницирања са кориснцима, када библиотека "иде на ноге" својим корисницима, да би они посету што пре узвратили коришћењем стечених знања и вештина.
Нови сајт библиотеке "Доситеј Обрадовић"
|
|
СУБОТИЦА - Ноћење у библиотечком поли-СУ
Читалачки тинејџерски клуб Градске библиотеке Субо-тица Фланери завршио је другу годину свога рада ноћењем у библиотеци. Дводневни сусрет одржан на попетку лета је био у знаку античке Грчке чију смо митологију и књижевност те културу учили, покушали оживети и омерити савременим мерилима.
Кроз радионичарски рад упознали смо се с различитим аспектима друштвеног живота старих Грка и уредили простор библиотечке читаонице. Размишљали смо о старогрчком урбанистичком производу агори, где се одлучивало о политичком и социјалном животу полиса, повезујући некадашњу функцију трга с мотивом барбаризма у поезији савременог писца Константина Кавафија.
ЛАЗАРЕВАЦ - Трагика Петра Кочића
![]() Библиотека града Београда имаће част да организује међународну МетЛиб конференцију у 2018. години. Ово је једна од најзначајнијих међународних конференција у области библиотечко-информационе делатности, која окупља реномиране стручњаке за библиотекарство и руководиоце јавних библиотека градова метропола. Конференција се организује у оквиру ИФЛА Секције библиотека великих градова (Metropolitan Libraries Section - MetLib). |
Библиотека - део 21 века
![]() |
![]() |
Digitalizovane tamburaške note
U okviru projektaSvedočanstvo tambura-ške pismenosti s početka 20. veka-digitalizacija u Gradskoj biblioteci Subotica je održana radionica praktične primene digitalizovanih rukopisnih nota. Članovi HGUFestival bunjevački pisama koji pohađaju i Muzičku školu naučili su osnove pisanja nota u muzičkom programu Finale vežbajući na primeru tamburaških partitura iz arhive Tamburaškog orkestra Radio Beograda koja je digitalizovana ovim projektom. Vredna zbirka, koja se od prošle godine nalazi u posedu Gradske biblioteke Subotica, broji oko 1.400 kompozicija s repertoara tamburaškog orkestra Radio Beograda i svedoči o počecima ali i visokom nivou muzičke pismenosti tamburaša toga vremena. Po završetku digitalizacije ove notne građe materijal će biti postavljen na sajtu Biblioteke i tako dostupan široj javnosti.
Жири за доделу Награде Ђорђе Јовановић, у саставу: проф. др Адријана Марчетић, (председница), проф. др Јован Делић и проф. др Михајло Пантић (чланови) на завршној седници одржаној 14. октобра2016. године у Библиотеци Ђорђе Јовановић једногласно је одлучио да Награду Ђорђе Јовановић додели Леону Којену за књигу У тражењу новог – индивидуализам и либерални дух у српској култури (1894–1914) у издању Чигоја штампе (2015) и Драгану Хамовићу за књигу Пут ка усправној земљи–модерна српска поезија и њена културна самосвест у издању Института за књижевност и уметност(2016).
Марија Јованцаи, библиограф саветник у пензији из Новог Сада, добитник је Награде Душан Панковић, за изузетна остварења у области српске библиографије, коју додељује Народна библиотека Др Ђорђе Натошевић у Инђији, у оквиру стручно-научног скупа Сусрети библиографа у спомен на др Георгија Михаиловића. Награда се састоји од повеље и новчаног износа, а биће уручена на 20. Сусретима библиографа, 18. новембра 2016. године, у Инђији. Одлука Одбора Сусрета библиографа о добитнику Награде Душан Панковић била је једногласна.Својим богатим искуством, изузетно стручним, професионалним, преданим радом и сталним ангажовањем на изради различитих библиографија, као аутор, консултант или рецензент, Марија Јованцаи је у многоме допринела развоју, унапређењу и афирмацији библиографије, оставивши снажан траг не само у српској библиографији, већ и шире.

Први фестивал „Јело и дело“ одржан је у петак и суботу, 2. и 3. септембра, у ресторану - Код старог фијакера - и у Народној библиотеци „Доситеј Новаковић“ Неготин. Под геслом „права јела уз добра дела“ наши познати писци, Александар Гаталица и Милош Латиновић, пред бројном публиком су спремали јела и говорили о књижевним делима.
Основна идеја је да на фестивалу учествују врсни познаваоци књижевности који су, уз то, и добри кувари.
Изложбеном поставком песама Владислава Петковића Диса и Васка Попе исписане калиграфијом -Далеко у нама аутора Божидара Плазинића, свечано је отворено 53. Дисово пролеће. Сећањем на далеку 1964. годину када је одржано прво Пролеће у славу песника Диса, а на коме је беседио завичајац Бранко В. Радичевић и 1965. годину када је све било у занку Васка Попе, Чачак е по 53. пут постао - острвце поезије у мору које га са свих страна запљускује.Част да подигне завесу ,овај пут, припала је др Михајлу Пантићу, професору Филолошког факултета у Београду.
СТАРА И РЕТКА КЊИГА У САВРЕМЕНОМ КАЛЕИДОСКОПУ
Пожаревљани су имали јединствену прилику да присуствују промоцији драгоценог каталога ,,Стара и ретка књига у пожаревачком крају'', у издању Библиотеке, а под покровитељством Ми нистарства културе и информисања РС. Госта Библиотеке, проф. др Жељка Вучковића, декана и редовног професора библиотекарства на Педагошком факултету у Сомбору, као и Веру Зарић Митровић и Татјану Живковић, ауторке књиге, представила је Беба Станковић, директорка Библиотеке и уредница Каталога
ПОДСЕТНИК НА ЉУБИШУ Р. ЂЕНИЋ РУЈАНСКОГ
|
Проналажење нових видова комуникације у раду у функцији општих и индивидуалних потреба које проширују круг знања о свету и друштву, односно стимулишу наставнике на перманентно праћење иновативних токова у струци.Општи циљеви:
1. Оспособљавање библиотекара за : квалитетно, делотворно и интер-активно деловање на повећању читања школске и ваншколске лектире, коришћење стручне и научне литерартуре и електронских извора у библиотекама у условима реалног окружења
Moja IFLA Африка

Србија је ове године имала само две представнице на ИФЛА конгресу. На укупно 225 конгресних сесија, веома разноврсних по садржају, али увек високог квалитета, није се могло чути много имена из нашег региона. Остаје да се надамо да ће наредних година земље изабране за домаћине одржавања најпрестижнијег од свих библиотечких конгреса, бити приступачније за колегинице и колеге с нашег поднебља, који итекако имају шта да понуде библиотечкој јавности. Матична библиотека - Илија М. Петровић - Пожаревац је, такође, била представљена постер презентацијом - Упознајте се са виртуелним светом рачунара - којом је библиотечкој јавности поближе представљен пројекат наше библиотеке, а чије визуелно решење потписује Боб Живковић.
Кладовска Библиотека Центар за културу је домаћин стручне конференције- Видљивост културног наслеђа Србије уписаног и номинованог на Листама светске баштине (UNESCO 1965-2015), која се уз партнерство са Дунав Фестом Београд реализује пројеком који суфинансира Министарство културе и информисања Србије. Конференција окупља еминентна имена ове области и осим радног дела, подразумева обилазак културног наслеђа општине Кладово и уметничко-књижевно-сценски програм на летњој сцени у овом подунавском граду.Други део конференције планиран је за 3. септембар у Заводу за заштиту споменика културе града Београда.
![]() |
WEB БИБЛИОТЕКА 2015.

На основу резултата у развоју наступа на Интернету web апликацијом библио-теке -www.bsmmc.org и трајном заживљавању у виртуалној свако-дневици глобалне и локалне заједнице у 2015-ој години Интернет клуб је доделио ПЛАКЕТУ WEB БИБЛИОТЕКА 2015 Библиотеци- СРБОЉУБ МИТИЋ - Мало Црниће. У.О. Интернет клуба донео је ову одлуку на основу разматрања пет предлога селекционе комисије. Пресудно за ову одлуку било је јединствено предстваљање библиотеке које у себи садржи све елементе основне делатности, библиотечког пословања, степен и квантитет дигиталитзованих садржаја и афирмација културних садржаја локалне заједнице.Велики је то корак за Мало Црниће
ТЕСЛИНИ ДАНИ
Поводом рођења Николе Тесле 10. јула, широм Србије од 6. до 12. јула 2015. године пригодним програмима су обележени „Теслини дани“.
-
Ова манифестација је сачињена од низа програма, изложби, предавања, радионица као и разних других дешавања која су инспирисана Теслом, његовим животом и његовим изумима. Поводом рођења Николе Тесле 10. јула, широм Србије од 6. до 12. јула 2015. године пригодним програмима су обележени „Теслини дани“.
Ова манифестација је сачињена од низа програма, изложби, предавања, радионица као и разних других дешавања која су инспирисана Теслом. Манифестација „Теслини дани“ укључује преко 40 институција културе многобројне факултете као и туристичке организације и агенције у више десетина градова Србије. Тако је у Београду поводом 159 година од рођења великог научника отворен „Истраживачки центар“ у Музеју Николе Тесле, док је на истоименом аеродрому отворена изложба „Теслина визија интернета“. У Нишу је организован „пут“ „Тесла и Ниш са почетка 20. века“ и током овог програма заинтересовани ће моћи да сазнају где је и како је направљен један од првих телемостова у свету. Мултимедијалном манифестацијом „Тесла на Ђетини“, Ужице је прославило рођендан Николе Тесле, док је град Неготин организовао обилазак хидроелектране „Ђердап 2“. Градска библиотека „Владислав Петковић Дис“ се прикључила обележавању манифестације „Теслини дани“ пригодном изложбом која је посвећена Теслином животу и раду.
У бањи Врујци, 10 и 11.06.2015. одржан је нови инструктивни семинар Интеренет клуба - ПРИМЕНА ИТ ВЕШТИНА У БИБЛИОТЕЦИ 3х1, Гугл и ВиКи библиотекар, мастеркурс Адам Софронијевић . У три групе библиотекари из Београда, Сопота, Ваљева, Мионице, Осечине, Љига и Лајковца. У интерактивним електронским радионицама постаљена је пилот - Википедија мрежа библиотека Београда и Колубарског округа. Ово је први заједнички пројекат Универзитетске библиотеке "Светозар Марковић" из Беграда и Интернет клуба у реализацији дигиталне агенде 2020. у Србији . Семинар и тенинг ПРИМЕНА ИТ ВЕШТИНА У БИБЛИОТЕЦИ 3х1 је подржала Ви-Ки фондација. акредитовани семинар носи 6+6 бодова.