Од историјског тренутка када су се појавиле, библиотеке и библиотекари су се трудили да сакупе, систематизују и знања и вјештине, и да их, као главни ресурс, пренесу генерацијама које долазе, не нарушавајући њихово право и слободу да та знања користе, унаприједе и ускладе са властитим животним околностима. Интелектуални ресурси данашњице, похрањени на полицама библиотека свијета или на глобалној мрежи, коју претходне генерације нису могле ни замислити, биће трагови на којима ће се градити и обликовати неко ново доба са задатком да дода властиту сазнајну карику на циклусу који се понавља. Колекције знања и забиљежена искуства специјалних библиотека користе се и доприносе развоју и динамици у пословном свијету установа у оквиру којих се налазе.
Научнa интернационалнa конференцијa библиотекара „Библиотеке за боље сутра“.
Поводом 22. октобра Међународног дана библиотекара Народна библиотека Мостар одржаће, другу по реду, Научну интернационалну конференцију библиотекара под називом „Библиотеке за боље сутра“.
Конференција, која ће се одржати у периоду од 19.10. до 21.10.2023.године, има за циљ окупљање библиотекара из регије и размену искустава. Према речима организатора учешће је пријавило 90 стручњака и предавача из 60 различитих бибблиотека из Словеније, Северне Македоније, Хрватске, Србије, Црне, Босне и Херцеговине. Конференција ће обрадити 36 тема из хисторије библиотекарства, библиотерапије, дигитализације, креирања читалачких навика, као и теме о предностима и манама библиобуса и изградњи завичајне збирке.
Проект Хортикултурни библиотеки МК
Националната установа - Универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – Битола од 2017 година со поддршка од Министерство за култура во рамките на годишните програми, активно учествува во промоцијата на хортикултурните библиотеки, која со задоволство ја прифати поканата на иницијаторот Мирко С. Марковиќ, консултант библиотекар и менаџер на мрежата на хортикултурни библиотеки од Р. Србија, за воведување на нови иновативни библиотечни програми кои придонесуваат за поголема препознатливост и влијание во средината. Библиотеките во Македонија на тој начин стануваат дел од активностите на повеќе држави од регионот кој се дел од проектот.
За таа цел во Битола ќе се реализира настан кој ќе има за цел да ја прошири мрежата на хортикултурни библиотеки во државата преку претставување на успешни и иновативни библиотечни програми од регионот. Ќе бидат презентирани практични решенија и програми за анимација на сите возрасти и искуства на библиотеките учесници. Тоа е воедно и реализација на програмите поврзани со УНЕСКО Агенда 2030.
Сите учесници библиотекари ќе добијат сертификат за учество.
Настанот ќе се одржи на 04.09.2023 г. во просториите на библиотеката со почеток во 11 часот.
Сите дополнителни информации можете да ги добиете од:
Програмски раководител
М-р Јелена Петровска, библиотекар советник
Контакт телефон - 070565630
Позив IX Округли сто завичајних одељења
Библиотека „Вук Караџић“ Пријепоље организује
IX Округли сто завичајних одељења који ће се одржати
30. јуна 2023. године.
Тема:
ПОРТРЕТ ЗАВИЧАЈНОГ ОДЕЉЕЊА МОЈЕ БИБЛИОТЕКЕ
(од зачетака до данас)
Вашу библиотеку, ваше завичајно одељење, позивамо да учествује у раду библиотечког стручног скупа
- Циљ округлог стола је да афирмише библиотечке завичајне фондове; да поспеши њихове истраживачке активности као и да допринесе савременом приступу сагледавања завичајних фондова.
- Радови са стручног скупа биће штампани у Зборник – IX Округли сто завичајних одељења
БИБЛИОТЕКАРСТВО ПРЕД НОВИМ ИЗАЗОВИМА
Друштво библиотекара Републике Српске, уз подршку Министарства просвјете и културе Републике Српске и Народне и универз итетске библиотеке Републике Српске, објављује позив за достављање радова за учешће на XXI стручном скупу Друштва библиотекара Републике Српске, који ће се одржати 27. и 28. априла 2023. године, у Етно селу „Станишићи”, Бијељина.
Тема најављеног скупа је Библиотекарство пред новим изазовима.
Библиотеке су се кроз своје вијековно трајање мијењале и прилагођавале корисницима у настојању да пруже одговоре на сва људска питања. Тек данас, када је друштво богато различитим изворима знања и информација и када је технологија постала неизоставни дио живота сваког појединца, на прави начин можемо сагледати како су се библиотеке раскошно прилагођавале сваком нашем напретку, кораку, идеји. Оне су наше завјетно памћење, чувари нашег постанка и трајања, узајамног уважавања и толеранције, доказ о томе колико је човјечанство расло и напредовало и колико су оне, неријетко рушене, спаљиване и уништаване, чак и као такве постале доказ неуништивости, само зато што што су носиле највећа знања цивилизације. Предвиђали су им нестанак са доласком сваког новог медија, али оне су опстајале. Данас, када смо са свих страна окружени информацијама и најсавременијом технологијом, можемо с правом рећи да библиотеке трају, јер су створене да се у борби за свој опстанак прилагођавају човјеку и да буду у служби знања, науке и истраживања... Да иду онолико далеко колико иде човјек, а увијек има даље и са човјеком и са библиотеком.
Одољеле су свим изазовима који су били. На крилима тог сазнања не сумњамо да ће одољети свим изазовима који нас очекују. Те изазове не можемо да замислимо једнако онако као што грешни дијаци нису могли да замисле технолошку еру у којој данас живимо...
Дубоко вјерујући да ће се библиотеке мијењати и прилагођавати ономе што доноси будућност са својим изазовима, организатори упућују позив ауторима да пријаву о учешћу, са образложењем до 2 500 карактера, доставе на адресу: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli., најкасније до 10. марта 2023. године. Аутори прихваћених радова ће бити обавијештени до 31.марта 2023.
Примјере добре библиотечке теорије и праксе можете изложити у оквиру понуђених подтема:
- Библиотеке као дигитални и креативни центри
- Инкулузивна прилагодљивост библиотека
- Професионално образовање и стручно усавршавање библиoтекара